Santoczno

Kościół filialny pw. Przemienienia Pańskiego

Kościół w Santocznie powstał z dawnego magazynu hutniczego;
Pierwszymi kościelnymi parametrami pochodzącymi z kościoła w Santocznie są:
- skarbonka o wymiarach 27x38 cm ze skromnym rokokowym okuciem i datą 1767 r., dwa cynowe wazony na kwiaty z napisem Z.H. 1768 (Z.H. to skrót od Zanzhausen- dawnej nazwy miejscowości), oraz cynowa chrzcielnica z napisem Z.H.1768.- stanowiła ona eksponat w strzeleckim muzeum- dzisiejszy, nieczynny już, spichlerz w Strzelcach Krajeńskich;
Znajdujące się w naszym kościele po dzień dzisiejszy:
- mosiężny żyrandol o wysokości 80 cm mający dwa rzędy po 8 ramion i zwieńczony dwugłowym orłem
- żelazne dzwony:
* Większy o średnicy 80 cm z reliefem orła pruskiego odlany w Berlinie
* Mniejszy o średnicy 65 cm z napisem Berlin 1812;
Budowa wieży datowana jest na 1885 rok;
W 1912 roku zburzono przylegający do kościoła magazyn i odnowiono wschodni szczyt świątyni;
13 listopada 1946 roku- poświęcenie kościoła: pw. Przemienienia Pańskiego;
Lata 40- te kościół afiliowany do kościoła w Różankach, kanonicznie podlegający parafii św. Krzyża w Gorzowie Wielkopolskim;
1975 rok- ostateczne erygowanie parafii w Różankach- do tego czasu kościół w Santocznie podlegał parafii w Kłodawie;
( Źródło: Słownik gorzowski pod red. Jerzego Zysnarskiego)
Lata 80-te, 90-te, 2000. – remonty kościoła: wieża, dach, chór, atrapa organów, zegar, podłoga, okna, ściany, ławki, ołtarz, zakrystia.
„Jednonawowy kościół szachulcowy w Santocznie powstał w 1767 roku poprzez adaptację dawnego, dużo starszego spichlerza. W latach 1780- 1782 został rozbudowany i powiększony o prezbiterium. W roku 1819 sylwetkę świątyni zmieniła dobudowana wieża, na której zawieszono dwa dzwony z 1812 roku.
Obiekt służący przez dwa lata wyznawcom protestantyzmu, po drugiej wojnie światowej został przejęty przez kościół rzymskokatolicki. 13 września 1946 roku był dniem poświęcenia świątyni pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Obecnie- jako kościół filialny parafii św. Stanisława Kostki w Różankach- gromadzi na modlitwie nie tylko mieszkańców wsi, ale również wypoczywających w okolicy letników.
W historii kościoła zapisał się proboszcz Różanek- ks. Kanonik Dionizy Nowak, który przez 37 lat ( do odejścia na emeryturę) pracował dla dobra parafian i kościoła w Santocznie. To on remontował go w latach 70. XX wieku i w ostatnim czasie podjął się kolejnego remontu, prowadzonego pod nadzorem konserwatora zabytków. Kontynuując jego dzieło, karty najnowszej historii świątyni zapisuje ks. Bogusław Kaczmarek, od 10 sierpnia 2004 roku proboszcz parafii Różanki.Pierwsze msze święte odprawiał ksiądz, który dojeżdżał z Gralewa, potem ksiądz Krok z Kłodawy, która w tym czasie była parafią. Furmankami według dyżurów dowożono wtedy księdza do Santoczna.
Zmarł on 6 czerwca 1953 roku.
Kolejnym był ksiądz Kowalczyk, który w 1955 roku zorganizował pielgrzymkę do Częstochowy- wszyscy, którzy brali udział w tej pielgrzymce nocowali u Świętej Barbary. Taka pielgrzymka w owym czasie była nielada przedsięwzięciem.
Wraz z księdzem Kowalczykiem pracował też ksiądz Abramski.
Kiedy ksiądz Kowalczyk został przeniesiony z Kłodawy do miejscowości Skąpe, przyjechał ksiądz Haniewski – były to lata 1956-57, oraz ksiądz Józef, który był ówczesnym wikarym.
Potem przybył ksiądz Kostecki najpierw do Kłodawy a później do Różanek ( kiedy została ustanowiona oddzielna parafia). Mieszkał on wtedy u pani Żuberkowej. Po dwóch i pół roku biskup Wilhelm Pluta skierował go do Bledzewa.
Po księdzu Kosteckim proboszczem został ksiądz Cyryl Kowalski. Mieszkał on w Różankach przez 5 lat.
Później przybył ksiądz Cieszyński na 3 lata a potem po nim ksiądz Kornaus na 3 miesiące.
8 grudnia 1967 roku przyjechał ksiądz Dionizy Nowak i był u nas proboszczem bez przerwy do 10 sierpnia 2004 roku po czym odszedł na emeryturę.10 sierpnia 2004 roku na miejsce księdza kanonika przybył nowy proboszcz Bogusław Kaczmarek. 

Msze święte odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 9.15
Zdjęcia kościoła. Kiedyś i dziś.

Kreator stron www - szybka strona internetowa